کویر چاه عروس زیباترین وبکرترین منطقه ابوزیدآباد مکانی است بنام چاه عروس که از فاصله 10 کیلومتری تا 45 کیلومتری ابوزیدآباد را در قسمت شمال در برگرفته و مجموع تپه های شنی بسیار زیبا حتی تا ارتفاع 100 متر آراسته شده است و به گفته صاحبنظران یکی از زیباترین و بکرترین مناطق کویری کشور محسوب می شود.
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين - تعداد بازدید: 7249 بار
زیباترین وبکرترین منطقه ابوزیدآباد مکانی است بنام چاه عروس که از فاصله 10 کیلومتری تا 45 کیلومتری ابوزیدآباد را در قسمت شمال در برگرفته و مجموع تپه های شنی بسیار زیبا حتی تا ارتفاع 100 متر آراسته شده است و به گفته صاحبنظران یکی از زیباترین و بکرترین مناطق کویری کشور محسوب می شود .
ارتفاع آب از سطح زمین در این منطقه به کمتر از نیم متر می رسد که به راحتی می توان با کندن گودالی با دست به آب شیرین و گوارا دسترسی پیدا کرد .
در حاشیه این منطقه نخلستان خرمایی را می بینیم که تعدادی کشاورز سخت کوش به پرورش خرمای دیمی مشغول شده اند .
اهالی منطقه می گویند علت نامگذاری این منطقه این است که در قدیم یک ایل بختیاری از این دیار در حال کوچ بوده که عروس زیبای این ایل به نکاح داماد ایل دیگر درمی آید وداماد ایل سوم که خواهان وصلت با عروس بوده به قصد درگیری با ایل دوم درآمده که بالاخره شرط می گذارند تا توسط دو داماد چاه آبی در مکان کویر حفر شود هر کدام دارای آب شیرین بودند عروس به عقد آن داماد درآید که پس از حفر چاه داماد دوم به آب شیرین دست می یابد ومراسم عروسی وبزم در کویر برپا می شود وبدین سان این منطقه بنام چاه عروس شهرت یافته است .
بیابان ‌ها و کویرهای ایران، از مهمترین منابع موجود در حوزه صنعت گردشگری است که با کمترین هزینه و سرمایه گذاری، از قابلیت بهره برداری بسیار زیادی برای بخش‌های تورگردانی کشور برخوردار است .
تنوع منحصربه فرد کویر ابوزیدآباد، ساختار پوشش گیاهی، چشم اندازها و همچنین اثرات کم نظیرفرسایش بادی و آبی در آن یکی از بهترین فرصت‌های طبیعی و توریستی برای این منطقه پدید آورده است. در کنار پوشش گیاهی جذاب، حیات ویژه جانوری با توجه به تنوع آب و هوایی آن، گونه‌های مختلفی از پستانداران، پرندگان و خزندگان خاص این سرزمین که در خود جای داده است می تواند به عنوان یکی از هیجان انگیزترین و رویایی‌ترین اماکن دیدنی برای طبیعت‌ گردان به شمار ‌آید .
شهر ابوزیدآباد یکی از شهرهای توابع شهرستان آران و بیدگل است که در 30 کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده است .
مرکز شهرستان آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کیلومتری شهرستان کاشان و 215 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد .
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
بلوار بعثت - شهرداری ابوزیدآباد - تلفن: 0312353545 - کلیه حقوق متعلق به شهرداری ابوزیدآباد می باشد.