معرفی خانه های تاریخی خانه هاي تاريخي بسيار كهن و چشم نواز : از جمله اين خانه ها را مي توان خانه مرحوم مرتضوي ، غلامي ، سرافرازي ، بي بي جاني ، بيغمي ، اخوان امجدي ، اخوان باقري ، ثابتي ، فتاحي ، كه بعضا قدمت آنها به چند صد سال ميرسد .
۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن - تعداد بازدید: 1211 بار


خانه هاي تاريخي بسيار كهن و چشم نواز : از جمله اين خانه ها را مي توان خانه مرحوم مرتضوي ، غلامي ، سرافرازي ، بي بي جاني ، بيغمي
، اخوان امجدي ، اخوان باقري ، ثابتي ، فتاحي ، كه بعضا قدمت آنها به چند صد سال ميرسد .

خانه تاریخی مرتضوی در مرکز شهر ابوزیدآباد یکی از این خانه های تاریخی است که دارای معماری کاملا سنتی و زیبای کهن و محل سکونت بزرگان علم و تدین این شهر بوده است .
«حاج آخوند» از فضلای قرن 13 و اوایل قرن 14هجری قمری، فرزندش «آخوند ملاعبدالحسین» و نوه اش «آقا شیخ شهاب الدین مرتضوی» صاحبان محراب و منبر امامت جماعت و هدایت و ارشاد مردم ابوزیدآباد، از جمله بزرگان ساکن در این خانه تاریخی بوده اند .
وقف نامه روضه خوانی اباعبدالله الحسین (ع) در سال 1324 هجری قمری برابر با 1285 هجری شمسی، بنا به وصیت حاج آخوند تنظیم شده است .
این خانه به صورت چارپشکم (چهار صفه) در کنار مجموعه تاریخی 'خواجه ' قرار گرفته است، بدلیل گذر آب قنات از این خانه تاریخی، شاهد شکل گیری 'پادیاو' (باغچه خانه نسبتا گود) در این اثر ملی هستیم، واژه پادیاو از زبان مردم یزد گرفته شده و از زمان دوره صفویه در اروپا راه یافته بعدا به «پاسیو» تبدیل شده است .
پادیاوها در مساکن اصیل منطقه ابوزیدآباد با درختانی همچون مو، انار، انجیر و توت به تلطیف هوای درون خانه و ایجاد چشم اندازی خرم و نشاط آور کمک می کنند .
بارزترین کارایی بیت مرتضوی روضه خوانی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده و تا جایی که اذهان عامه مردم و بانیان خبر یاری می دهد، افزون بر 180 سال است که روضه خوانی در این خانه تاریخی دایر بوده است .
در اوایل مراسم روضه خوانی در این بیت منحصر به ایام محرم، صفر و فاطمیه بوده، اما امروز تمامی ایام وفات، ولادت ها، شهادت ها، دهه های محرم و صفر، فاطمیه، روزهای جمعه، اعیاد مذهبی و متجاوز از 300 روز سال روضه خوانی در این مکان دایر است .
در گذشته نحوه اداره مجلس روضه خوانی از طریق نذورات مردم و مجرای درآمد موقوفات بوده و امروزه بدلیل نفوذ و تاثیر بالایی که بر مردم داشته تنها از طریق نذورات مردم است .
بعد از رحلت آقا شیخ شهاب الدین مرتضوی در سال 1373 تاکنون مراسم روضه خوانی توسط فرزند وی «حاج عباس مرتضوی» در این بیت تاریخی دایر است .
این خانه تاریخی به شماره 23921 در هجدهم آذر سال 87 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .

نمایی از  خانه مرتضوینمایی از خانه سرافرازی

نمایی از خانه غلامی


نمایی از خانه بیغمی


نمایی از خانه باقری 
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
بلوار بعثت - شهرداری ابوزیدآباد - تلفن: 0312353545 - کلیه حقوق متعلق به شهرداری ابوزیدآباد می باشد.