معرفی کاروانسرای شاه عباسی ابوزیدآباد کاروانسرای شاه عباسی پیکی گرانبها حامل میراث دیرینه و ناگفته های چند صد ساله اجداد تاریخ شهر کویری ابوزیدآباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است .
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن - تعداد بازدید: 7825 بارکاروانسرای شاه عباسی پیکی گرانبها حامل میراث دیرینه و ناگفته های چند صد ساله اجداد تاریخ شهر کویری ابوزیدآباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است

در گستره فلات ایران زمین، استان اصفهان به تنهایی فصلی زرین از کتاب فرهنگ، ادب و هنر ایرانی است و به حق از هزاران سال پیش با آموزه های ادیان الهی عجین شده است .

در این میان منطقه ابوزید آباد واقع در شمال این استان به مرکزیت این شهر و با مجموعه ده روستا بر کناره بیابان های خاموش و پر رمز و راز ایران مرکزی، در۴۰ کیلومتری شهرستان آران بیدگل گنجی پر بها را نه در پستوخانه ها و زیر خاک، بلکه در آستانه این شهر با سکوتی غریب نگهداری کرده است .

این گنجینه گرانسنگ، بنای کاروانسرای شاه عباسی با قدمت ۴۰۰ ساله مربوط به دوران صفویه و شاه عباس است .

اين كاروانسرا در گذشته نه چندان دور به علت قرارداشتن بر سر راه اصلي كاشان - يزد –  اصفهان داراي اهميت زيادي بوده بعضا در سفرنامه هاي برخي سياحان اروپايي كه در زمان صفويه و قاجاريه به ايران آمده اند به آن اشاره شده و در مورد آن مطالبي درج شده است .


 

کاروانسرا از نوع کاروانسراهای مربع شکل با ورودی یک درب چوبی به ارتفاع ۲۲ متر و جلوخان مشخص به طرف جنوب شرقی است .

هشتی ورودی کاروانسرا نیز جلوه خاصی به این بنا داده است و گذشت زمان خرابی هایی در آن ایجاد کرده بود که ۵۵ سال پیش توسط ‘حاج ماندعلی معمار’ کاشانی مرمت شد .

این بنا دریک طبقه بنا شده و بخش شترخان و اصطبل ها از چهارگوشه محوطه وسط کاروانسرا که به شیوه زیبایی به هم دسترسی و ارتباط یافته اند .

ارتفاع دیوارهای این کاروانسرا به هشت متر می رسد و مساحت دو هزار و ۲۰۰ متر و شامل ۱۷ غرفه و سکو دارد .

کاروانسرا دارای هشت برج و بارو به عنوان حایل دیوار ها، چهار انبار یا اصطبل بزرگ و یک اتاق مهمانی برای نشیمن خان ها و روسای قبایل در گذشته و دو تنور است که در گذشته برای نانوایی و پخت و پز کاروانیان مورد استفاده قرار می گرفته است .

تا حدود ۷۰ سال پیش رشته قنات روستای ‘ ریجن ‘ از این مکان عبور می کرده است .

یکی از ویژگی های شاخص این کاروانسرا وجود یک ساعت آجری در سمت چپ درب ورودی است که ۵۵ سال قبل توسط یک شخص کاشانی ابداع شده است .

خطی در وسط این آجر به گونه ای طراحی شده است که در چهار فصل سال زمانی که سایه روی خط افتاد هنگام اذان ظهر را نمایش می دهد .

کاروانسرای شاه عباسی ابوزیدآباد درگذشته نه چندان دور به علت قرارداشتن برسه راه اصلی کاشان، یزد از یک طرف و آران و بیدگل و اصفهان از سوی دیگر دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است .

این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ها و مرکب‌هایشان به عنوان مکان استراحت بوده و تا ۶۰ سال گذشته شتربانان از یزد، اصفهان و شهرهای دیگر در این کاوانسرا اطراق می کردند .

در سال ۱۳۲۰ این کاروانسرا تحویل شرکت دخانیات شد و تا ۴۵ سال به عنوان انبار تنباکو مورد استفاده قرار می گرفت .

همچنین در سال ۱۳۶۵ تحویل اداره اوقاف آران و بیدگل شد .

ابوزیدآباد که درگذشته مرکز دهستان کویرات بوده است یک مجموعه مرقومه خواجه وجود داشته که این کاروانسرا هم جز آن بوده است .

کاروانسرای شاه عباسی ابوزید آباد در ت‍‍اری‍خ‌ بیست و سوم م‍رد‌اد س‍‍ال‌ ۱۳۷۸ب‍ه‌ ش‍م‍‍اره‌ دو ‌ه‍ز‌ار و ۳۷۱، در ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ی‌ ک‍ش‍ور ث‍ب‍ت‌ شدپس از اتمام مراحل مرمت و بازسازی، درهای کاروانسرای ابوزیدآباد تحت نام جدیدش، هتل ابروز به روی مهمانان داخلی و خارجی گشوده شد. شکوه خارق العاده بنا و وجود امکانات عالی، اقامت در کاروانسرای ابوزید آباد را تبدیل به تجربه ای لذت بخش کرده است و بسیاری از تورهای مسافرتی از دور و نزدیک هتل ابروز را برای اقامت کویری خود انتخاب می کنند. کاروانسرای شاه عباسی ابوزیدآباد شامل 29 اتاق با ظرفیت های متنوع است. سعی شده است در تجهیز و تزئین اتاق ها هیچگونه آسیبی به بنا وارد نشود و اصالت آن کاملاً حفظ شود. به همین منظور در دکوراسیون داخلی و چیدمان اتاق ها از فرش های دستباف و رختخواب های سنتی با الیاف طبیعی استفاده شده و ابزار مدرنی همچون اینترنت پرسرعت، رادیو و تلویزیون در اتاق ها وجود ندارد. البته مهمانان می توانند در صورت نیاز از اینترنت تلفن همراهشان استفاده کنند. رستوران سنتی هتل ابروزبا ظرفیت بیش از پانصد نفردر محیطی زیبا و با غذاهای متنوع آماده پذیرایی از میهمانان هتل و همچنین برگزاری مجالس خانوادگی است. همچنین درهتل ابروز بخش هایی همچون حمام سنتی، شربت خانه و فروشگاه صنایع دستی دستی درنظر گرفته شده اند که به زودی آماده سرویس دهی می شوند.

تصاویر کاروانسرای شاه عباسی :
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
بلوار بعثت - شهرداری ابوزیدآباد - تلفن: 0312353545 - کلیه حقوق متعلق به شهرداری ابوزیدآباد می باشد.